Platyna – co to jest?

Platyna

O platynie słyszał prawie każdy. Głównie kojarzy nam się z piękną, cenną biżuterią, jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Stosuje się ją również w medycynie, elektronice oraz przemyśle samochodowym czy chemicznym.

Co to jest platyna? Jaka jest jej historia? Jaki ma kolor? Czym różni się od białego złota? Czy warto zainwestować w biżuterię z platyny? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać odpowiedzi na te pytania, jesteś we właściwym miejscu.

Co to jest platyna?

Platyna jest metalem bardzo rzadkim. Należy do grupy platynowców, czyli spokrewnionych metali szlachetnych, w których skład wchodzą ruten, rod, pallad, iryd i osm. W naturze występuje w postaci ziaren, jak i większych bryłek, z domieszką innych metali z grupy platynowców oraz niewielkich domieszek żelaza, miedzi i złota.

Platyna jest metalem szlachetnym o srebrzytstobiałej barwie i silnym połysku metalicznym. W stanie czystym jest zbyt miękka, aby wytworzona z niej biżuteria była dostatecznie trwała. Dodatki stopowe już w niewielkich ilościach poprawiają jej wytrzymałość i twardość.

Rodzaj i ilość dodawanych metali do stopu zależą od technologii obróbki, rodzaju wyrobu jak obowiązujących przepisów probierczych. W Polsce przepisy prawa probierczego dopuszczają do obrotu stop platyny próby 950. Co oznacza, że czystej platyny w stopie jest aż 95%, reszta to domieszki innych metali.

Jaka jest różnica między platyną a białym złotem?

Platyna to metal szlachetny o naturalnie białej barwie w odcieniu srebrzystobiałym. Jej barwa jest trwała i dzięki silnemu połyskowi platyna nie matowieje i zachowuje blask na długo.

Natomiast białe złoto, to stop złota z domieszką niklu, palladu, srebra i cynku. Dla wzmocnienia i uwydatnienia białej barwy poddawane jest zabiegowi rodowania, czyli pokryciu powierzchni złota warstwą rodu o barwie srebrzystobiałej. Warto zaznaczyć, że rodowanie należy powtarzać co jakiś czas.

Platynę cechuje wyższa twardość, to aż 4-5 w skali Mosha, natomiast twardość złota to 2,5-3.

Jest to metal gęstszy niż większość metali szlachetnych i waży o 40% więcej od 18-karatowego złota.

Czy warto inwestować w biżuterię z platyny?

Naszym zdaniem jak najbardziej. Platyna to rzadki i szlachetny kruszec, który zachwyca srebrzystobiałą barwą i pięknym połyskiem, podkreślając wartość oprawionych kamieni szlachetnych. W pierścionkach zaręczynowych doskonale komponuje się z najwyższej jakości diamentami, tworząc ponadczasowy duet pełen blasku. Idealny, aby wyrazić swoje uczucia i zachować najpiękniejsze wspomnienia. Platyna jest metalem twardym, wytrzymałym, a wykonane z niej obrączki ślubne symbolizują trwały i mocny związek pełen miłości. Biżuteria z platyny to zawsze dobry wybór. A przekazywana z pokolenia na pokolenie staje się ważną częścią rodzinnej historii.

 

 

Krótka historia platyny

W przeciwieństwie do złota i srebra, które były już znane w starożytności, platyna jest metalem poznanym stosunkowo niedawno. Dopiero w XVIII w. zaczęto poznawać wartościowe właściwości platyny. Wcześniej spotykana w związkach z innymi metalami, była uznawana za trudne do usunięcia zanieczyszczenie tych metali. Początkowo niedoceniana, z czasem zyskała miano najcenniejszego kruszcu, a jej szczególne właściwości sprawiły, że szybko znalazła zastosowanie w branży jubilerskiej.

W XIX w. naukowcom udało się wyizolować czystą platynę, rozpuszczając jej rudę w mieszance kwasu azotowego i chlorowodorowego. Metoda ta okazała się przełomowa, ponieważ przy okazji odkryto kolejne platynowce takie jak rod, pallad czy iryd.

Platyna została odkryta w 1735 roku przez Antoniego Ulloa w Kolumbii. W 1819 roku odkryto największe złoża platyny w górach Ural. Platyna występuje też w Brazylii, Borneo, Kalifornii, Afryce Południowej. Obecnie największymi producentami platyny na świecie są Republika Południowej Afryki oraz Rosja.

Platyna w jubilerstwie jest bardzo cenionym materiałem ze względu na fakt, iż jest antyalergiczna i nie uczula nawet bardzo wrażliwej skóry.

Warto dodać, że platyna jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ jej powierzchnia nie ulega matowieniu. Dopiero po latach pokrywa ją atrakcyjna i szlachetna patyna.

Platyna jest cenniejszym i rzadziej spotykanym metalem od złota, co wpływa na jej cenę. Jest zdecydowanie droższa od złota, nawet dwukrotnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając biżuterię z platyny?

Decydując się na zakup platynowej biżuterii, należy zwrócić uwagę na autentyczność wyrobu. Każdy pierścionek lub obrączki ślubne wykonane z platyny powinny mieć określoną próbę oraz oznaczoną cechę probierczą na powierzchni wyrobu. Jest to pieczęć wybita na tylnej części pierścionka lub obrączki, która gwarantuje jego oryginalność. Dla platyny jest to próba 950.

Sprawdź, czy biżuteria dodatkowo posiada certyfikat autentyczności, gdzie oprócz ekspertyzy kamieni szlachetnych jest zawarta informacja o wyrobie jubilerskim, jego rodzaju oraz próbie probierczej.

Pamiętaj, aby zawsze wybierać tylko sprawdzone salony jubilerskie.

Co to jest czarne złoto?
Diament czy brylant?
Mój koszyk
Close Ulubione
Close Ostatnio oglądane
Produkty do porównania (0 Produktów)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories