Rubin

Rubin z łaciny rubens czyli czerwony


Gołębia krew (czysta czerwień z odcieniem purpurowym lub niebieskawym) to najbardziej pożądana barwa rubinu. Wartość najcenniejszych rubinów wysokiej jakości może przewyższać ceny diamentów.

Skąd pochodzi rubin?

Najpiękniejsze rubiny o krwistej barwie pochodzą z Birmy, brązowoczerwone kamienie sprowadzane są z Tajlandii, jasnoczerwone z Wietnamu, Afganistanu
i Pakistanu a ciemne, często nieprzezroczyste pochodzą z Indii, Rosji, Norwegii, północnych USA, i Australii. Nieoszlifowane rubiny mają matowy lub tłusty połysk, po oszlifowaniu nabierają blasku porównywalnego z diamentami. Dla rubinów stosuje się głównie szlif brylantowy okrągły, owalny lub schodkowy, mniejsze kamienie szlifuje się w formie kaboszonów.
W skali Mohsa od rubinu, należącego do grupy korundu (9), twardszy jest tylko diament (10).

Rubin Edwardesa” to jeden z najcenniejszych, 167-karatowy rubin, własność Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej, Nowojorskie Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych posiada w swoich zbiorach 100- karatowy gwiaździsty rubin „De Longa” oraz 43-karatowy „Świat”. Rubiny doskonale komponują się z diamentami, oprawione w żółte złoto nadają biżuterii ożywiającej równocześnie eleganckiej, krwistej barwy.