Co to jest czarne złoto?

Czarne złoto - co to jest?

Złoto większości z nas kojarzy się z ponadczasową żółtą, słomkową barwą. Obecnie w salonach jubilerskich można już spotkać biżuterię w szerokiej gamie kolorów złota. Od znanego nam koloru żółtego, białego i różowego poprzez fantazyjną barwę czerwoną, niebieską, fioletową, zieloną, aż po oryginalny i nowoczesny kolor czarny.

Kolory złota otrzymujemy poprzez zmieszanie złota z innymi metalami takimi jak miedź, cynk, srebro, pallad, nikiel, żelazo czy aluminium. Dodatek określonego metalu w stopie determinuje jego kolor, ale też zwiększa jego twardość i wytrzymałość. W zależności od rodzaju i proporcji domieszki można uzyskać określoną barwę złota.
Czarne złoto to nowość na rynku jubilerskim. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które lubią niebanalne, nowoczesne rozwiązania i nie boją się nieoczywistego wyboru. Biżuteria z czarnego złota swoim wyglądem przypomina tą wykonaną z ceramiki, jest jednak bardziej wytrzymała. Doskonale komponuje się z czarnymi diamentami oraz szafirami, tanzanitami, rubinami, czy szmaragdami.

Nanoporowate złoto (np-Au), bo taka jest właściwa nazwa czarnego złota, to odkrycie zespuł prof. Kim Younga z Ulsan National Institute and Technology w Południowej Korei.

Przy wykonaniu tą metodą, powstaje czarne złoto o matowej, porowatej strukturze, bez metalicznego połysku. Wytwarzane jest w specjalnym młynie kulowym, który służy do zwiększenia wytrzymałości na zginanie stopu srebra i złota. Srebro jest wytrawiane za pomocą kwasu azotowego, a w efekcie czego powstaje nanoporowate, czarne złoto. Powstałe w ten sposób czarne złoto jest bakteriobójcze, hipoalergiczne oraz odporne na korozję. Jest to materiał dwukrotnie wytrzymalszy od litego złota, a jednocześnie o 30% lżejszy.

Technologia cvd to kolejna metoda, którą można wytworzyć czarne złoto. Polega ona na chemicznym osadzaniu cienkich powłok specjalnego gazu na poszczególne metale.

Żadnych z powyższych technologii nie stosuje się jednak w jubilerstwie ze względu na skomplikowaną technologię, a co za tym idzie koszt.

Jak powstaje czarne złoto?

Najbardziej popularną i przystępną techniką otrzymywania czarnego złota jest pokrycie złota w procesie galwanizacji warstwą czarnego rodu, lub rutenu. Dzięki tej metodzie otrzymujemy jednolitą czarną barwę o pięknym połysku. Warto jednak zaznaczyć, że warstwa ta nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i może się z czasem wycierać, więc proces ten należy powtarzać co jakiś czas. Dlatego ważne jest, aby biżuterię ściągać do prac domowych, a w szczególności tą z czarnego złota. Nie narażamy jej wtedy na uszkodzenia fizyczne takie jak rysowanie i ścieranie oraz na uszkodzenia chemiczne. Dzięki temu będziemy się dłużej cieszyć czarną barwą i pięknym blaskiem naszego pierścionka zaręczynowego czy obrączki ślubnej.

Jako że biżuteria wykonywana tą technologią cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wyszliśmy na przeciw naszym klientom i proponujemy dwa razy przez dwa lata bezpłatną możliwość odświeżenia biżuterii wykonanej z czarnego złota zakupionej w naszych salonach. Jednak z doświadczenia jako sprzedawcy, z czasem wyroby z pokryte czarnym rodem nabierają swoistego wyglądu co dla wielu klientów staje się czymś charakterystycznym dla ich ulubionej biżuterii.

Czy warto kupić biżuterię z czarnego złota?

Oczywiście, że tak!

Biżuteria z czarnego złota jest pełna klasy i elegancji. Przyciąga i uwodzi swoim niepowtarzalnym designem. Jest tajemnicza i nieoczywista. Nadaje świeżego charakteru tradycyjnej biżuterii. Czarne złoto cieszy się dużą popularnością również wśród mężczyzn. Panowie coraz częściej wybierają obrączki ślubne z czarnego złota, ze względu na ich nowoczesny, oryginalny charakter i ciekawą stonowaną barwę. Pierścionki zaręczynowe z czarnego złota to najczęściej zamawiana biżuteria w ostatnim czasie!

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?
Platyna – co to jest?
Mój koszyk
Ulubione
Ostatnio oglądane
Produkty do porównania (0 Produktów)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories