Walentynki – Święto Zakochanych

Historia Walentynek

Dzień Zakochanych świętujemy hucznie co roku prawie na całym świecie. W tym dniu wyrażamy swoje uczucia, obdarowując ukochane osoby walentynkami, kwiatami, czekoladkami, upominkami, czy spędzając czas razem na romantycznych randkach. Jednak kiedyś Dzień Zakochanych obchodzono zupełnie inaczej. Skąd wzięły się Walentynki? Jaka jest ich historia?

Kiedy obchodzimy walentynki i skąd pochodzi ten zwyczaj?

Walentynki co roku obchodzimy 14 lutego. Dlaczego akurat ta data? Teorii jest wiele… Historia Walentynek sięga aż czasów pogańskich. W Starożytnym Rzymie w dniach 14-15 lutego obchodzono święto Luperkalia ku czci Fauna bożka przyrody i płodności oraz Junony, bogini kobiet oraz miłosnych doznań. Zauważono, że właśnie w połowie lutego ptaki zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary, co było symbolicznym przebudzeniem natury i zwiastowało nadejście wiosny. W czasie obchodów odbywała się miłosna loteria, podczas której chłopcy losowali imiona dziewczyn zapisane na kartkach. W ten sposób losowano partnerkę, która miała im towarzyszyć podczas święta, a może nawet przez resztę życia. Święto było niezwykle popularne i obchodzono je aż do końca V stulecia.

Jak obchodzimy Walentynki obecnie w Polsce i na świecie?

Obecnie Walentynki celebrowane są prawie na całym świecie. Jednak najhuczniej obchodzone są w Stanach Zjednoczonych. To Amerykanie spopularyzowali to święto i to tam właśnie wysyła się najwięcej kartek walentynkowych!

W Polsce Święto Zakochanych zyskało na popularności dopiero w latach 90 XX w. Tradycja ta przyjęła się znakomicie i obecnie obchodzimy równie hucznie jak na Zachodzie. Do naszych najpopularniejszych zwyczajów należy wysyłanie miłosnych kartek, wspólne wyjście do kina czy romantyczna kolacja, a także obdarowywanie prezentami np. biżuterią. W Czechach w Walentynki zakochani tłumnie ruszają na most Karola, aby zawiesić tam kłódkę jako miłosne wyznanie.

We Włoszech również hucznie celebruje się Walentynki. Włosi obdarowują się prezentami w kolorze czerwonym: bielizną, ubraniami czy kwiatami. We Włoszech odbywa się też coroczne Święto Zaręczyn! Pary z całego świata przybywają do Umbrii, aby wyznać sobie miłość.

Dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem kościelnym na cześć Św. Walentego, męczennika i patrona zakochanych. Kim był Św. Walenty? Legendy mówią, że był biskupem, który popierał zakochanych i udzielał im potajemnie ślubów wbrew edyktowi cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw mężczyznom służącym w wojsku. Za co został uwięziony, a potem stracony właśnie 14 lutego. Inne legendy głoszą, że uzdrowił niewidomą córkę strażnika więziennego i zakochał się w niej, a przed egzekucją przesłał jej list podpisany swoim imieniem „Od Twojego Walentego”.

Początkowo dzień Św. Walentego był świętem religijnym, jednak z czasem zmieniał się w święto bardziej zwyczajowe. Celebrowanie Walentynek w Europie południowej i zachodniej sięga średniowiecza, jednak na skalę światową rozpowszechnili je Brytyjczycy poprzez zwyczaj wysyłania miłosnych liścików „Walentynek”. Pięknie zdobione, romantyczne listy ostatecznie wyparły inne tradycje. Przełomem w obchodzeniu święta zakochanych stał się rozwój korespondencji. Wprowadzenie znaczków pocztowych, a następnie ozdobnych pocztówek sprawiło, że wysyłanie miłosnych wyznań było łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jak świętować Walentynki?

Walentynki, to miłe święto, które daje wiele możliwości, aby wyrazić swoje uczucia bliskiej osobie. To dobra okazja, aby spędzić czas razem i celebrować związek. Pójść do kina, na dobrą kolację, spędzić miło czas w domu lub zrobić ukochanej osobie wyjątkową niespodziankę, czy przyjemność. To też idealny czas na zaręczyny, ślub lub po prostu wyznanie miłości.

Czy warto zaręczyć się w Walentynki?

To wręcz doskonała data na zaręczyny. Walentynki to idealna okazja, aby pod pretekstem świętowania w naturalny sposób wyczarować niezwykłą zaręczynową niespodziankę. Nie ma bardziej romantycznego i przepełnionego miłością dnia w roku od Walentynek. Atmosfera sprzyja idealnie, a data jest tak oczywista, że ciężko ją będzie zapomnieć :).

Black Friday – Święto promocji i rabatów
Mój koszyk
Close Ulubione
Close Ostatnio oglądane
Produkty do porównania (0 Produktów)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories